Zabytki Kostrzyna nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą to miejsce znane z nazewnictwa, często trafnie kojarzone z ziemią lubuską, jednakże warto wiedzieć, iż do tejże miejscowości przyda się dotrzeć w celu zwiedzenia znajdujących się tam, rozlicznych zabytków.
Na podstawie rejestru
Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, lista zabytków charakteryzowanej miejscowości składa się z fortyfikacji Twierdzy Kostrzyn. Jest to jeden z kluczowych obiektów historycznych zapoznaj się z naszą %ofertą% ważnych zwiedzenia, który powstawał w latach 1537 – 1568. To ziemno-murowana konstrukcja, jaka została gruntownie przebudowana w dziewiętnastym stuleciu. Do tego wykazu zabytków zaliczono także zamek, który jest już w kompletnej ruinie, ale to cenny i imponujący mimo spustoszenia i zniszczeń, budynek warowny zbudowany w szesnastym wieku, w okresie rządów realizowanych przez Jana Hohenzollerna, czyli w https://www.adamet.com.pl/brazy-adamet/ latach 1513 – 1571. Inny istotny zabytek tego regionu to kaplica cmentarna ewangelicka, jaka dziś stanowi rzymskokatolicką kaplice pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tenże obiekt sakralny stworzony został na przełomie dwóch stuleci – dziewiętnastego oraz dwudziestego.
Poza rejestrem
Nie tylko to co wymienione zostało w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa zasługuje na wyróżnienie i zwiedzenie będąc w Kostrzynie nad Odrą. Warto podkreślić także znaczenie cmentarza żydowskiego, Bramy Berlińskiej, która obecnie stanowi punkt informacji turystycznej dla zwiedzających, muzeum przyrodnicze, młyn zbożowy, dwupiętrowy dworzec kolejowy, wieżę ciśnień pochodzącą z początku dwudziestego stulecia, która dzisiaj nie jest czynna, Pomnik Lwa czyli poległych w pierwszej wojnie światowej oraz tablicę z popiersiem świętego Klemensa Marii Hofbauera.