Słubice – kluczowa miejscowość ziemi lubuskiej

Do roku 1945, na dzisiejsze Słubice mówiono z języka niemieckiego Frankfurt Oder – Dammvorstadt. Dziś, terytorialnie, miejscowość ta należy do województwa lubuskiego. Znajduje się na obszarze powiatu słubickiego, a także jest siedzibą główną miejsko-wiejskiej gminy o tym samym nazewnictwie.
Aglomeracja transgraniczna razem z Frankfurtem
Słubice plus Frankfurt nad Odrą wchodzą w skład aglomeracji transgranicznej. Na jej terenie wynajęcie domku letniskowego Karwia jest zaś jakieś osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Według ostatnich badań statystycznych, w Słubicach zamieszkuje prawie siedemnaście tysięcy osób, warto też zaakcentować, iż miejscowość jest kluczowym polskim ośrodkiem akademickim. Słubice stanowią siedzibę Collegium Polonicum, będącej placówką naukową dzieloną pomiędzy dwie ważne szkoły wyższe w Europie, jakimi są Europejski Uniwersytet Viadrina znajdujący się we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, który ma swoją siedzibę Poznaniu.
Interesujące miejsca
Ciekawymi punktami na mapie Słubic są historyczny stadion SOSiR a także cmentarz żydowski, jaki uchodzi za jeden z kluczowych w całej Europie. Słubickie miejsce pochówku wyróżnia się byciem niemal najstarszym żydowskim cmentarzyskiem na naszym kontynencie. Z zapisków historycznych wynika jednoznacznie, że funkcjonował on już w wieku czternastym. Co więcej, warte uwagi z pewnością są ścieżki rowerowe, które są idealne dla osób preferujących spędzanie czasu w sposób aktywny. Szczególnie znana jest trasa dla zwolenników jednośladów prowadząca przez Promenadę Nadodrzańską. Jest tak również pełno szlaków turystycznych, rezerwaty przyrody i inne związane z naturą obszary.

Zobacz stronę autora: platformy na kołach