Kostrzyn nad Odrą

Poza Frankfurtem nad Odrą, niesamowicie ciekawym geograficznie, historycznie i zabytkowo miejscem należącym administracyjnie do ziemi lubuskiej, okazuje się Kostrzyn.
Dane statystyczne
Kostrzyn to nazewnictwo obowiązujące oficjalnie do 2003 roku, z kolei od 2003 roku mowa o Kostrzynie nad Odrą. W teorii – to miejscowość stanowiąca gminę miejską, znajdująca się na obszarze północno-zachodnim raportowanie MSR lubuskiego regionu, a ściślej w powiecie gorzowskim. Ostatnie badania statystyczne ludności przeprowadzone na tym terenie wskazują, iż mieszkańców przebywających w tej miejscowości na stałe jest ponad osiemnaście tysięcy.
Kiedyś a dziś
W 1945 roku doszło do silnych walk na terenie ziemi lubuskiej, na skutek których mocno ucierpiał między innymi Kostrzyn nad tulejowanie.jackmotors.pl Odrą. Spustoszenia wynosiły niemal sto procent, dlatego też historycy uznali tę miejscowość za najbardziej poszkodowaną w związku z działaniami wojennymi z wszystkim zakątków Polski. Musimy wspomnieć także o bardzo często przewijającym się w języku badaczy historii terminie „polska Hiroszima”, które odnosi się do Kostrzyna nad Odrą w okresie drugiej wojny światowej.
Pełno pozostałości
Warte zobaczenia na terenie Kostrzyna nad Odrą z pewnością są ruiny obiektów, w tym olbrzymiej pruskiej twierdzy, jaka została zbudowana w szesnastym stuleciu. Ponadto udało się na przestrzeni lat przeprowadzić gruntowne prace restauracyjne jakie obejmowały Bramę Berlińską, bastion Filip, bastion Brandenburgia oraz Bramę Chyżańską. Do tego doszły też modyfikacje promenady Kattego.