Frankfurt nad Odrą

Pojęcie ziemi lubuskiej kryje w sobie szereg rozlicznych miejscowości, jakie się na tym terenie geograficznym znajdują. Mowa między innymi o miastach polskich, ale też gruntach ulokowanych w granicach naszych zachodnich sąsiadów- Niemiec. W niniejszym tekście przybliżymy kilka ciekawostek odnośnie Frankfurtu nad Odrą.
Warto pamiętać
Z języka niemieckiego miejscowość ta jest określana Frankfurt Oder, a kiedyś Frankfurt an der https://passan.com.pl/pol_m_WSTAZKI-246.html Oder. To dzisiaj miasto funkcjonujące na prawach powiatu, które znajduje się na zachodzie Odry. Jego dokładna lokalizacja wskazuje na wschodnie obszary Niemiec, w kraju związkowym nazwanym Brandenburgia.
Położenie
Geograficznie trzeba wspomnieć, iż Frankfurt znajduje się na wysokości od 19 do 135 metrów nad poziomem morza. Część z prawej strony Frankfurtu stanowiły z kolei polskie Słubice. Tak było do 1945 roku. Ogólnie dziś natomiast Słubice plus charakteryzowany tu Frankfurt okazały się aglomeracją transgraniczną. W niej szacuje się, iż zamieszkuje jakieś osiemdziesiąt tysięcy ludzi. Musimy też podkreślić, że to miasto stanowi siedzibę Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.
Ciekawe miejsca
Odwiedzając Frankfurt nad Odrą, koniecznie musimy postawić na zwiedzanie zabytków, jakich na tym terenie nie brak. Szczególnie dużo jest punktów sakralnych, w tym typowych kościołów. Do najbardziej wartych obejrzenia zalicza się Kościół Mariacki, Kościół Nowoapostolski, Kościół Pokoju, Kościół Świętego Jerzego, Kościół Świętego Krzyża, Kościół świętej Gertrudy. Nie zapominajmy także o rozlicznych pomnikach, w tym Ewalda Christiana von Kleista, pomniku rodzeństwa, Ericha Weinerta, matki i dziecka, Friedricha Loefflera, Mikołaja Kopernika, Wilhelma Spiekera, poległych żołnierzy radzieckich czy Karola Marksa.