Witnica – miasto na zachodzie Polski

O samej Witnicy niekoniecznie wszyscy słyszeli, ale z pewnością każdy doskonale odróżnia ziemię lubuską. Z języka niemieckiego Vietz, z polskiego Witnica to natomiast jedno z przynależnych do ziemi lubuskiej miast, jakie ulokowane jest na zachodnich krańcach naszego kraju. Gdzie dokładnie?
Położenie geograficzne
Pod względem administracyjnym trzeba wspomnieć, iż Witnica leży w granicach województwa lubuskiego, a ściślej na terenie powiatu gorzowskiego. Jest to siedziba gminy psycholog dla całej rodziny Tychy miejsko-wiejskiej Witnica. W niej zamieszkuje zaledwie siedem tysięcy mieszkańców, a jeżeli chodzi o ulokowanie na mapie, warto wspomnieć, że miejscowość ta znajduje się jakieś dwadzieścia pięć kilometrów w odległości od Gorzowa Wielkopolskiego. Niedaleko Witnicy przebiega trasa – droga wojewódzka nr 132, jaka prowadzi na odcinku Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn nad Odrą. Ponadto Witnica leży przy rzece, a mianowicie przepływa przez nią rzeka Witna Centrum Medyczne Eskulap stanowiąca dopływ Warty.
Wcześniejsze ustalenia
Przed 1998 roku, pod względem administracyjnym, Witnica była fragmentem województwa gorzowskiego. Jeszcze wcześniej, to jest w latach 1950 – 1975 wchodziła w skład województwa zielonogórskiego. Nie jest to duża miejscowość, ale ma pełno ciekawych miejsc, które naprawdę są warte obejrzenia, gdyż okazują się bardzo urokliwe.
Zajrzyj do…
Będąc w Witnicy, koniecznie trzeba obejrzeć Browar Witnica, a także zahaczyć o tak zwany Żółty Pałacyk. Sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia podpowiada także rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który przedstawia kompleksowy wykaz zabytków. Na tym zestawieniu znalazł się kościół pomocniczy pod wezwaniem Świętego Krzyża powstały w 1930 roku, kościół ewangelicki, dom przy ul. Gorzowskiej 16, willa przy ul. Myśliwskiej 2, willa przy ul. Gorzowskiej 2, zespół młyna wodnego.

Zobacz stronę autora: Prawnik Konin