Sulęcin – co ma do pokazania?

Z języka niemieckiego Zielenzig, a więc Sulęcin to jedna z powszechniej znanych miejscowości zaliczanych do miast powiatowych ziemi lubuskiej. Poniżej przedstawimy jej najważniejsze miejsca, warte obejrzenia.
Najpierw wiadomości ogólne
Sulęcin stanowi miasto na prawach powiatu, które przynależy administracyjnie do granic województwa lubuskiego. Jest także w powiecie sulęcińskim, stanowiąc jednocześnie siedzibę główną gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Z badań statystycznych wynika z kolei, że mieszka tam prawie jedenaście tysięcy osób. Granicą geograficzną Sulęcina jest zaś dolina rzeki Warty. Znajduje się tam także typowy krajobraz Pojezierza Lubuskiego, a niedaleko Sulęcina znajduje się znane wzniesienie, jakim jest Góra Bukowiec. Najbliżej ulokowane miasto to natomiast umiejscowiony w odległości jakichś czterdziestu pięciu kilometrów Gorzów centrum medyczne zielona góra Wielkopolski. Miasto jest przecinane przez linię kolejową prowadzącą na trasie Rzepin – Międzyrzecz. Miasto to umiejscowione jest między 7 0 a 120 metrów nad poziomem morza.
Nieco historycznych ciekawostek
Jak wskazują historycy, miasto Sulęcin powstało na bazie osady targowej, słowiańskiej, jaka niegdyś działała na skrzyżowaniu szlaków Frankfurt nad Odrą oraz Poznań, Krosno Odrzańskie i Gorzów Wielkopolski. Wspomnijmy też o tym, iż aż po dwunaste stulecie miejscowość ta była zarządzana przez książęta śląskie, a Henryk Brodaty wręczył Sulęcin Mroczkowi z Pogorzeli, a później Sulęcin trafił do templariuszy i joannitów. W siedemnastym stuleciu z kolei miasto przekroczyła ekspedycja odwetowa na czele ze Stefanem Czarnieckim.

Zobacz stronę autora: turystyka wysokogórska