Rzepin – dlaczego tam jechać?

Wybierasz się w teren ziemi lubuskiej i szukasz ciekawych miejsc wartych odwiedzenia i zatrzymania się przy nich na moment? Zapraszamy do niewielkiego geograficznie miasta zwanego Rzepinem.
Ulokowanie miejscowości
Miasto Rzepin z niemieckiego zwane Reppen, jest ulokowane na obszarze województwa lubuskiego. Znajduje się na terenie powiatu słubickiego, a ściślej jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Rzepin. Znajduje się tuż przy drodze krajowej nr 92. Stosunkowo niedaleko, bo niedużo ponad dwadzieścia kilometrów od miejscowości Słubice, a niespełna siedemdziesiąt kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego. Jakieś osiemdziesiąt kilometrów dzieli natomiast Rzepin od Zielonej Góry, a aż sto siedemdziesiąt ze Szczecinem. Co więcej, Rzepin jest znany ze względu na przebiegającą przez tę miejscowość autostradę A2. Pod względem terytorialnym należy też wymienić, iż cała miejscowość wpisuje się w teren Ziemi Lubuskiej, a zatem jest na koronki bawełniane zachodzie Pojezierza Lubuskiego, na obszarze Równiny Torzymskiej.
Geograficzne cechy charakterystyczne
Rzepin ma dostęp do rzeki Ilanki, a także umiejscowiony jest w rejonie prawobrzeżnego dopływu rzeki Odry. Ta ostatnia zaś, w dolnych częściach miasta, na wysokości Nowego Młyna, przyjmuje dopływ rzeki zwanej Rzepią. Co więcej, w bliskiej odległości od Rzepina jest rozliczność jezior polodowcowych, do jakich zaliczyć trzeba Rzepsko, Głębiniec, Oczko, Papienko czy też czasem zwane Popienko, Długie, Busko, Lubińskie oraz Linie.
O nazwie
Rzepin to nazewnictwo, które wiąże się z językiem słowiańskim, a dokładniej etymologicznie rzecz biorąc to określenie pochodzi od kluczowych słów repina – nazwa klonu czy też terminu rjepa nazywającego rzepę. Niektórzy badacze języka są zdania, że Rzepin może też wiązać się ściśle z wyrazem ryba.

Zobacz stronę autora: Zakład obróbki metali