Torzym- perełka ziemi lubuskiej

Ziemia lubuska posiada rozmaite miejscowości – podczas gdy Kętrzyn nad Odrą czy Słubice są dość powszechnie znane – Torzym stanowiący tematykę niniejszego tekstu, zdecydowanie jest już słabiej rozpoznawalny. Niemniej jednak to miasto, które warto wyróżnić z wielu powodów. Poniżej jego historia i opis w pigułce.
Wiadomości geograficzne
Torzym to miasto, które przynależy terytorialnie do województwa lubuskiego i jest częścią powiatu sulęcińskiego. Otaczają go wody dwóch zbiorników- jeziora Ilno oraz rzeki Ilanki. To główna siedziba domy z bali mieszkalne gminy o tej samej nazwie, a dawniej fragment województwa zielonogórskiego. Jeżeli chodzi o to, z czego Torzym słynie, to przede wszystkim jest to sanatorium, ośrodek wypoczynkowy, punkt usługowy dla leśnictwa i rolnictwa, a także masa zabytków. Zgodnie z aktualnymi informacjami statystycznymi, w Torzymie zamieszkuje na stałe jakieś 2600 osób.
Z kronik historycznych
Historia miejscowości Torzym wiąże się z trzynastym stuleciem. Wtedy to było o niej głośno po raz pierwszy i to głównie za butla z tlenem sprawą Konrada Sternberga, który był ówczesnym arcybiskupem magdeburskim i to on właśnie zdecydował się, aby w miejscowości opisywanej w niniejszym tekście ufundować zamek. Budowla powstawała w okresie 1266 – 1276. Warto wiedzieć jednakże, iż na piśmie o Torzymie mówiono dopiero począwszy od roku 1300. Niemniej jednak, w końcówce czternastego stulecia osada zamieszkała przez spore grono stałych bywalców tego zakątka zyskała prawa miejskie.
Dla miłośników zabytków
Wśród popularnych zabytków, jakie warte są wyszczególnienia w Torzymie, istotne okazuje się zwrócenie uwagi na Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, a także kościół ewangelicki, dom przy placu Kościuszki 4, pochodzący z dziewiętnastego stulecia, kamienice z początku dwudziestego wieku, a także cmentarz żydowski. Istotne miejsca w tym rejonie to też spora grupa wspólnot wyznaniowych, do jakich zalicza się kościół rzymskokatolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Na terenie miasta jest także wiele zespołów zieleni miejskiej oraz Miejski Klub Sportowy Toroma.

Zobacz stronę autora: środek oddzielający